top of page

Kurye Motor Seçimi Konusunda Nelere Dikkat Etmelisiniz?Özellikle herkesin evlere kapanmak zorunda kaldığı pandemi döneminde motosikletli kuryelere olan ihtiyaç büyük oranda arttı. Bu dönemde perakende alışveriş alışkanlıklarının fiziksel dükkanlardan internete taşınması, pandemi sonrasında da ihtiyacın devam etmesine neden oldu. Bu zaman diliminde, bir zamanlar oldukça sorunlu bir algısı olan kuryelik mesleği, sektöre kurumsal firmaların girmesiyle birlikte özellikle gençler için çok daha çekici hale geldi. Bu yazımızda bu mesleği yapmayı düşünenler için kurye motor seçimi konusunu ele alacağız.
Kurye Motor Tipleri Arasında Doğru Seçim Yapın
Eğer moto kuryelik mesleğine adım atmayı planlıyorsanız ve bunun için de bu mesleğe uygun bir motosiklet arayışı içindeyseniz ilk önce yapacağınız işe uygun tipte bir motosiklet tercih etmelisiniz. Zira her bir motosiklet tipinin kendine has avantaj ve dezavantajları bulunuyor.
Genellikle yemek ya da market alışverişi taşımacılığı gibi kısa mesafelerin gidildiği bir işte çalışacaksanız, scooter tipi bir motosiklet sizin için daha uygun olacaktır. Scooter tipi motosikletler otomatik vites şanzımana sahip olmaları ve hafif yapılarıyla çok daha kolay bir kullanıma sahiplerdir. Diğer bir yandan da yüksek bagaj hacmi, scooter tipi motosikletleri kuryelik mesleği için ideal kılar.
Ancak daha uzun mesafelerde taşımacılık yapacaksanız, commuter tarzı bir motosiklet sizin için daha uygun olabilir. Commuter tarzı motosikletlerle daha yüksek hızlara daha güvenli bir şekilde çıkabilirsiniz. Özellikle İstanbul gibi yaşamın geniş bir alana yayıldığı bir şehirde uzun mesafeli kurye taşımacılığı için commuter tipi bir motosiklet idealdir. Tabii ki yüksek hacimli bir scooter da bu iş için tercih edilebilir.
Motor Hacmi ve Yakıt Tüketimi
Kurye motor seçimi konusunda en çok dikkat edilen kriterlerden biri doğal olarak motosikletin verimliliğidir. Hem günlük kullanımda, hem de yakıt tüketiminde verimli bir motosiklet, moto kuryenin daha fazla kazanmasını sağlar.
Motor hacmi ve motor gücü, kuryenin çalıştığı bölge için uygun olmalıdır. Bir moto kurye, bol yokuşlu bir bölgede çalışıyorsa, yüksek güç üreten bir motosiklet tercih etmelidir.
Ancak motor gücüyle yakıt tüketimi arasındaki dengeyi kurmak da oldukça önemli. Zira genel bir prensip olarak motor gücü yükseldikçe yakıt tüketimi de yükselir. Ayrıca belirli bir seviyenin üstündeki güç, şehir içinde kuryelik yapmak için kullanılan motosikletler için anlamsızdır.
Konfor ve Ergonomi
Kuryelik mesleğine yeni başlayanlar, yeni bir kurye motor araştırırken motosikletin işletim giderlerine odaklanırlar. Ancak bu işi yıllardır yapanlar sürüş konforuna ve ergonomiye de önem verilmesi gerektiğini bilirler.
Bir moto kurye yoğun şehir trafiğinin zorluklarıyla her gün saatler boyunca mücadele eder. Bu günlük çalışma temposu içinde kuryenin fiziksel konforu, iş verimliliğini doğrudan etkiler. Sürüş esnasında konforlu olan bir kurye daha az yorulur. Bu sayede daha güvenli bir şekilde daha fazla kazanır.
Kurye motor seçimi yapacaksanız motosikletin sürüş konforunun yüksek olmasından emin olun. Sürüş pozisyonunun size uygun olması, iş verimliliğinizi ve güvenliğinizi artıracaktır.
Dayanıklılık ve Bakım Kolaylığı
Bir moto kurye, yolda olduğu sürece para kazanır. Dolayısıyla moto kuryeler için motosikletlerinin dayanıklı olması oldukça önemlidir. Zira bir kurye için arıza yapan bir motosiklet nedeniyle kaybedilen iş zamanının maliyeti, arızanın onarım maliyetinden çok daha yüksek olabilir.
Günümüzde Türkiye’de moto kuryelerin genellikle tercih etikleri 125 – 150cc motosikletler kategorisinde çok sayıda seçenek bulunuyor. Ancak bu motosikletlerin hepsinin güvenilir olduğunu söylemek çok güç.
Kuryelik mesleğine yeni başlayanlar için ilk kurye motor satın alma maliyeti önemli bir harcama kalemi. Bu yüzden bu mesleğe ilk adımı atanların bir bölümü fiyat bakımından avantajlı ancak güvenirlikleri sorgulanabilir motosikletleri tercih ediyorlar. 
Profesyonel amaçlarla kullanılan motosikletlerden bahsetmişken, Kymco’nun hem işinizde hem de özel yaşamınızda kullanabileceğiniz Agility Delivery 125i (https://www.kymco.com.tr/tr/agility-delivery-125i.html) modelini de atlamayalım.
Kymco Agility Delivery 125i, şehir içi ulaşımda akılcı bir çözüm sunan bir scooter. Düşük yakıt tüketimi, dayanıklılığı ve geniş depolama alanlarıyla öne çıkıyor.
Agility Delivery 125i, profesyonel amaçlar için tasarlanmış bir scooter. Standart olarak gelen arka çanta demiri sayesinde ekstra aksesuara ihtiyaç duymadan çantanızı monte edebilirsiniz. 125cc motoruyla 10.6 beygir güç üreten Agility Delivery 125i, şehir içi trafiğinde pratik ve güvenli bir sürüş sunuyor. Teleskopik ön süspansiyon ve çift şok arka süspansiyonuyla konforlu bir sürüş sağlar. Ayrıca düşük işletim maliyetleriyle oldukça ekonomik. Kymco marka motosikletler için sunulan 5 yıl / 50.000 km garanti de iş yaşamınızda Agility Delivery 125i kullanmanız için iyi bir sebep.
7 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

コメント


bottom of page